Esimese
hooga mõtled küll, et mis see maja renoveerimine ikka hullu on, aga hetkel on
meil mõlemal selline tunne, et kukkugu või värv tükkidena laest alla, las ta
jääda.
Osa
lagesid olid ikka päris kehvas seisus ja karjusid värske värvi järgi, seinad
küll nii hullud polnud, aga see luitunud kollane lihtsalt oli meile nii
vastukarva. Pealegi küpses mul peas nii palju ideid ja põnevaid värvilahendusi,
et ma tahtsin KOHE kõigega algust teha. Olime siit-sealt kuulnud, et korraliku
ettevõtte maalritööd lähevad maksma kuni $10 000. Siinkohal on siis mõeldud
kogu maja, kuid nagu teate, siis osa tube me tegelikult hetkel aktiivselt ei
kasutagi ja kui aus olla, siis olid nad päris heas seisukorras. Teisalt on
lõppkokkuvõttes kallim tubade kaupa eraldi remonti teha ning mida väiksem töö,
seda keerulisem on leida töö tegijat. Mõtlesin siis kohe, et pole probleemi – võõpan
väiksemad toad ise üle ja vaatame sealt edasi! Olgu öeldud, et pintslit olen
varem käes hoidnud vaid kunstiõpetuse tunni raames. Samas on vähemalt
Austraalias küll DIY ehk kõige ise tegemine umbes nagu moevärk, mida pidevalt
promotakse ja mis televiisorist vaadatuna eriti keeruline ei tundugi.
Alustasime
siis entusiastlikult söögitoa renoveerimisega ja kuigi Heikki oli väga
skeptiline, siis küllap ta juba teab, et pole mõtet minuga vaielda, kui olen
mingi järjekordse kinnisidee pähe võtnud. Lagi koorus mitmest kohast ja seega
võtsid juba ettevalmistustööd mul silme eest mustaks – kael kange ja hambad
ristis pahteldasin ja lihvisin, kuid mida rohkem olin teinud, seda rohkem
tundus veel teha olevat. Kogu väljaõppe sain vanast heast Youtube’st, kus kõik
tundus lihtne nagu lapsemäng. Tuleb tunnistada, et tegelikult sain pahteldamise
ja lihvimisega ootamatult hästi hakkama, ainult et selle aja peale oli mul juba
kogu projektist kõrini – see oli muidugi alles algus. Kui ma jõudsin söögitoa
tumeda seina värvimiseni, siis alles hakkas kogu trall pihta. Proovi sa tumedat
värvi nii seinale kanda, et see valge lae ülemineku ja teiste seinte kõrval ilus
ja sirge oleks. Mingil hetkel olin ma valmis kogu selle värvipoti lihtsalt
seinale kallama suurest raevust!!! Selline vihapurse, et lihtsalt lõhuks ära
midagi kohe!
Tahtsin
end maapõhja neada, et üldse nii loll olin ja mõtlesin, et paari lae-seina
värvimine minusugusele algajale jõukohane oleks. Olgem ausad kogu selle
pahteldamise, lihvimise ja ettevalmistuse käigus läks mul isu täiesti üle ja
kogu entusiasm kadus.
Heikki
aitas lae ja seina üle värvida ja lohutas, et see ongi raske töö. Mina sain
aru, et maalrit minust ei saa ja jätsin kõik sinnapaika. Siis teatas sõber, et
keegi Facebook’is otsib tööd maalrina ja meile tundus see nagu lootuskiir!
Olime küll pisut skeptilised, aga arvasime, et enda närvirakkude nimel tasub
proovida ja tahtsime noorele inimesele võimalust anda. Tegemist oli toreda
Eesti tüdrukuga, kes on maalritöödel abiks käinud ja nüüd lootis Perth’is sama
tööd leida. Kahjuks aga tema oskused minu omadest väga palju paremad ei olnud.
Sellest saime muidugi alles mõnda aega hiljem aru, et töö venib ja kvaliteet
pole väga kiita. Remont oli küll pisut edasi liikunud, aga maja oli ikka
pooleli ja elasime ehitusprahi keskel.
Hing
sai nii täis ja olime juba valmis peale maksma, et keegi asjatundja need
värvimistööd ära teeks. Püüdsime suurtest firmadest eemale hoida ja leida väike-ettevõtteid,
kuid ka see ei läinud probleemideta. Näiteks olime leidnud maalri, aga viimasel
hetkel üle kontrollides selgus, et ta polnud vastavas ametkonnas üldse
registreeritudki! Tegelikult on selliseselt tegutsemine ebaseaduslik, aga oma
suureks üllatuseks sattusime päris mitme registreerimata maalri peale. Süsteem
on osariigiti erinev, kuid WAs peab kõik üle $1000 makstavad tööd olema
teostatud registreeritud maalri poolt (esineb piirkondlikke erandeid). Registreering
on tegelikult vajalik iga ehitusvaldkonna puhul, lihtsalt tingimused on
erinevad. Võib-olla kui meil oleks üks pisike tuba vaja renoveerida, võiks veel
silma kinni pigistada, aga terve maja puhul on risk ikka väga suur. Kui miski
viltu läheb, siis pole kuhugi peale kohtu pöörduda, kuid registreeritud maaler
peab olema näiteks kindlustatud ja kui tekibki probleeme, siis sekkub ametkond.
Muidugi annab kindlustunnet ka see, et registreeringut päris iga isehakanu ei
saa ja selleks tuleb teste läbida ja värvimine ikka korralikult selgeks saada.
Võrreldes
muu maailmaga oleme Internetist kättesaadavuse poolest ikka korralikult maas.
Leia sa väikefirma, kellel oleks kasvõi Facebook’is oma lehekülg rääkimata
korralikust koduleheküljest. Ma tean inimesi, kes otsivadki aastal 2016
teenusepakkujaid telefoniraamatust (Yellow Page). Mingi hetk võtsin siis
lihtsalt selle registreeritud maalrite nimekirja ette kuna seal on nad
esindatud linnaosade kaupa. Otsisin erinevat moodi ja silm jäi kuidagi pidama
eesti nime peal! See tundus liiga hea, et tõsi olla – eestlasest registreeritud
maaler! Mitte, et rahvus esmatähtis oleks, aga kui on siinsamas keegi Eestist,
kes üritab oma ettevõtet käima lükata, siis iga kell võtaks just sellise
inimese.
Võtsin
kutiga ühendust ja juba paar päeva hiljem tuli meie juurest läbi, et projekt
oma silmaga üle vaadata ja hinnata. Tundus väga tore inimene ja lõime käed.
Kuna tal aga olid teised tööd käsil, siis meie juurde jõuab värvima alles kuu
lõpus. Muidugi polnud see ideaalne variant, aga meil oli lõpuks lihtsalt nii
hea meel, et leidsime õige inimese. Värvitööd niisiis hetkel seisavad, aga
oleme köögiga sammu lähemale jõudnud ja vannitoaga on ka lootust. Kui kõik
hästi läheb, siis on järgmise nädala lõpuks juba pilte ka ehk näidata.
Ma
nüüd vahepeal olen värvimise juurde vaikselt tagasi jõudnud ja uksed üle
värvinud, aga lubasin iseendale, et mingit suurt projekti küll ette ei kavatse
võtta. Kogu selle jandi keskel korrutas Heikki väsimatult “elu õpetab”. Jah,
pole mõtet iga asja pealt alati kokku hoida. Oleks me kohe alguses asunud
registreeritud maalri jahile, oleks lõppkokkuvõttes kulutanud vähem aega, raha
ja närve. Samas mulle meeldib mõelda, et ju pidi nii minema ja vähemalt saime
oma õppetunni.
Kuigi
me oleme seda renoveerimist üsna rahulikult võtnud, sest midagi kuskilt selga
just ei kuku, siis on kogu ettevõtmine meid ikka korralikult proovile pannud.
Kõige suurem probleem on töömehi leida. Iga asja jaoks on teadupärast ju eraldi
mees, aga otsi neid taga nagu nõela heinakuhjast. Näiteks tekkis mul idee paigaldada
elutoa seina kivid. Mu vanematekodus just tehti selline lahe sein ja hakkasin
uurima, kuidas nende dekoratiivkividega siin lood on. Üsna kergelt leidsin
kividega tegeleva firma kodu lähedalt, kellega oli kogu asjaajamine väga lihtne.
Poest anti kaasa nimekiri töömeestest, kes oskavad nende tooteid paigaldada ja
esialgu tundus, et pole miskit rasket. Tegelikult kulus meil kaks nädalat, et
leida keegi üldse hinnapakkumist tegema. Küll lubati tagasi helistada, ei
vastatud kõnedele või teatati ükskõikselt, et pole huvitatud. Saan aru küll, et
tegemist on üsna väikse tööga, millest ei olda väga huvitatud, aga samas on
praegu talv ja poes teati rääkida, et paljud töömehed just kurdavad, et nii
vaiksed ajad. Võta siis kinni. Ma jälle ei jätnud jonni kuni leidus mees, kes
nõustus need kivid järgmisel nädalal meile seina panema, kuigi Heikki tahtis vahepeal
mitu korda alla anda.
Üldiselt
on Austraalias ehitusmehed üsna kõrge töötunniga ja neid on väga keeruline
leida. Teine probleem on selles, et meil isiklikke kontakte väga ei ole. Need
tuttavad, kes hiljuti maja ostnud ja otsast renoveerima hakanud, on enamasti
kas ise remondiga hakkama saanud või pole oma töömehi soovitanud. Õnneks saime
Heikki sõbra kaudu plaatija kontaktid ja ehk jõuame temaga ka nüüd millalgi
kokkuleppele. Köögiga läks lihtsamalt, aga sellest kirjutame siis kui köök
valmis ja saab pilte ka näidata.






















